Atskats uz lekciju "Sieviete premenopauzes periodā"

Pirms pāris nedēļām mani uzaicināja lasīt lekciju par premenopauzi. Kāda neliela sieviešu grupiņa bija tiešām ieinteresēta par šo sievietes dzīves periodu un gribēja zināt, kā to pārdzīvot, un, protams, vai ir kāds brīnumlīdzeklis, lai tādi laiki nekad nepienāktu.

Gatavojoties lekcijai, pārdomāju, – kāpēc dabisks fizioloģisks process, kas pienāk katrai sievietei kopš cilvēka radīšanas laikiem, vieš mūsdienās bailes, satraukumu, nedrošību un izmisīgu vēlmi no tā izvairīties?

Manuprāt, šajā laikmetā pastāv dažādi mīti, un sociālā vidē ir diezgan konkrēti nodefinēts kulta vecums, kas daudzu sieviešu galvās beidzas apmēram 35 gados un tad sākās „nekuriene”. Nerunāšu šeit, kam tas ir izdevīgi, un kad un kāpēc tas radās... Katrā laikmetā veidojas sava sociālā „kultūra” un to ietekmē daudzi faktori...
Kas no kā rodas: Reproduktīvā sistēma ir endokrīnās sistēmas sastāvdaļa. Runājot pavisam vienkāršā valodā, reproduktīvie hormoni noteikti nav atdalīti no visu kopējo hormonu sistēmas. Sievietes dzīve fizioloģiski dalās vairākos periodos: periods mātes klēpī, kas patiesībā ir ļoti svarīgs, jo reproduktīvā sistēma noformējas tieši šajā periodā, visas olšūnas jau veidojas pirms piedzimšanas un to kvalitāte, kā arī turpmākās dzīves kvalitāte ir atkarīga no tā, kā sievietes māte rūpējas par sevi tieši grūtniecības laikā.
Nākamais periods ir no dzimšanas līdz pubertātes posmam, kad nobriest kopējā endokrīnā sistēma, bet reprodukcija, olnīcas vēl uzkrāj spēkus, šajā laikā veidojas un attīstās hormonu receptorā darbība, un to kvalitāte arī ir atkarīga no ārkārtīgi daudzām lietām.
Pubertāte un kopumā reproduktīvās sistēmas darbības sākšanās un galīgā nobriešana kopumā jaunai sievietei var aizņemt gandrīz 10 gadus – un te man jāsaka, ka tieši šajā brīdī mēs sākam runāt par premenopauzi – premenopauze ir pubertātes posma spoguļattēls – tikai pusaudžu vecumā mēs uzplaukstam kā zieds, lēni un pakāpeniski, tad premenopauzes periodā reprodukcija lēni un pakāpeniski noriet, un sievietes organismā veidojas zelta rudens periods, kuru lolojot, var saglabāt daudzus gadus.

Kopumā pats galvenais sievietes skaistuma un jaunības hormons ir estrogēns un daudzas „problēmas” premenopauzes un menopauzes periodā veidojas, kad esstrogēna daudzums organismā samazinās, olnīcas beidz savu karjeru, tas gan nenozīmē, ka sievietei arī būtu jaatsakās no dzīves.

Jebkurš dzīves periods ir dabiski fizioloģiski noteikts un es domāju, ka dabīgi noritošus procesus mūsu organismā nav jāārstē. Tos jāiemācās pieņemt un izdzīvot. Man tiešam ir prieks, ka sievietes interesējas par šo periodu, uzklausa un ieklausās, man prieks, ka lekcijā piedalījās „meitenes” ne tikai pāri 50, bet arī daudz jaunākas!

→ lasīt atsauksmes
Rozes

Foto - Anna Suhanova


Dīķis

Foto - Anna Suhanova


Sārts zieds

Foto - Anna Suhanova